Polielektrolity, czyli związki polimerowe to cenne substancje mające zastosowanie między innymi w procesie oczyszczania wody. Powstają one w wyniku reakcji chemicznej w której związki małocząsteczkowe (monomery) reagują ze sobą. W wyniku czego tworzą się cząsteczki o wiele większej masie cząsteczkowej od substratów – polimery.
Nowoczesne i wydajne instalacje do przygotowywania polielektrolitów powinny być niezawodne, bezpieczne i bezpyłowe. Do niedawna przechowywanie, tłoczenie i wytwarzanie polielektrolitu wiązało się z dużym zapyleniem. Dzięki nowoczesnym rozwiązaniom oferowanym przez firmę Tomal, bezpieczeństwo i komfort pracy przy przyrządzaniu polimerów uległy znaczącej poprawie.
Powiedz STOP zapylonym instalacjom!
Polielektrolity z uwagi na zdolność do wspomagania agregacji cząstek, stosowane są w procesach oczyszczania ścieków przemysłowych do odwadniania osadów oraz przy uzdatnianiu wody. Przygotowywane są z proszku lub roztworu płynnego.
Pył powstający przy produkcji polielektrolitów stwarza zagrożenie dla zdrowia ludzkiego i powoduje on awarie maszyn. Tworzy groźne mieszaniny, podatne na wybuch lub samozapłon. Ochronę przed pyłem zapewnia hermetyzacja procesów technologicznych, jednak nie zawsze jest ona możliwa.
Oferowane przez ProMinent bezpyłowe instalacje do przygotowywania polielektrolitu wpływają nie tylko na komfort i bezpieczeństwo pracy, ale także na zmniejszenie kosztów związanych z utylizacją osadów oraz konserwacją maszyn i sprzętu. Nasze rozwiązania pozwalają uzyskać oszczędności finansowe w procesie produkcji poprzez zwiększoną efektywność pracy. Następstwem zastosowania wyżej wymienionych usprawnień jest również możliwość zatrudniania mniejszej ilości pracowników, a więc kolejne zyski dla firmy.
Doskonałym rozwiązaniem problemu z zapyloną instalacją do produkcji polielektrolitu jest zastosowanie kilku nowoczesnych rozwiązań jednocześnie. System dozowania PolyRex idealnie uzupełnia system płukania Optimo oraz stację bezpyłowego opróżniania worków big bag. Rozwiązanie to znajduje zastosowanie szczególnie w firmach działających w ramach przemysłu produkcji papieru i celulozy, przemysłu chemicznego, przemysłu spożywczego, produkcji szkła i porcelany oraz materiałów budowlanych, a także w oczyszczalniach oraz stacjach uzdatniania wody.
System dozujący PolyRex jest dwupoziomową stacją do produkcji polimerów zarówno w formie płynnej, jak i proszkowej. Składa się ze zbiornika umożliwiającego mieszanie, przyrządzanie i dojrzewanie polimerów, zbiornika zapasowego oraz jednostki transportowej. Polimer proszkowy przemieszcza się przy pomocy przenośnika próżniowego, natomiast roztwór płynny wykorzystując określone ciśnienia wody. Pracę całego systemu wspomaga ekran dotykowy oraz kompaktowy sterownik. PolyRex umożliwia produkcję aż 8200 litrów polimerów na godzinę.
Czyste środowisko pracy to bezpieczne środowisko pracy
Doskonałym uzupełnieniem bezpyłowych instalacji do przygotowywania polielektrolitu jest wykorzystywanie w nich worków typu big bag. Stacje opróżniające worki, zawierające pył polimerowy umożliwiają szybki, bezpieczny i bezpyłowy rozładunek tych substancji oraz eliminują ewentualne straty związane z ich wysypywaniem się, przy jednoczesnym minimalnym zaangażowaniu w cały proces personelu.
Bezpyłowe opróżnianie worków z proszkiem polimerowym jest gwarantem czystego i bezpiecznego środowiska pracy. Stacje TOMAL® Big Bag pozwalają na bezpyłowe opróżnianie do 1000 kg substancji. Worek zawieszany jest na stelażu za pomocą podnośnika krzyżowego. Zasobnik proszku przekazuje go do urządzenia transportowego, a specjalne uszczelki gumowe minimalizują ilość roznoszonego pyłu.
Stacje TOMAL® Big Bag zostały zaprojektowane tak, by opróżniać worki jednorazowego jak i również, wielokrotnego użytku. Umożliwia to montaż noży krzyżakowych i klap oraz swobodne dopasowanie się leja opróżniającego do zastosowanej wielkości worka. System opróżniania wspomagany jest dodatkowo poprzez specjalne urządzenie wibracyjne, które jest sterowane przez sygnalizator automatycznie informujący o wystąpieniu stanu pustego. Ponadto, specjalne urządzenie- wieloślimakowy przenośnik pozwala swobodnie sterować szybkością przepływu materiału sypkiego.
Pozyskiwanie polielektrolitu z emulsji? Nic prostszego!
Odpowiedzią na bezpyłowe przygotowywanie polielektrolitu jest pozyskiwanie tej substancji z emulsji, czyli roztworu płynnego. Przygotowywanie oraz bezpieczny transport płynnego roztworu polielektrolitu umożliwia m.in. system dozujący PolyMore, za pomocą którego płynny polimer tłoczony jest przez pompę perystaltyczną do ciśnieniowo zamkniętego zbiornika wielostrefowego zawierającego wodę rozcieńczającą roztwór. W efekcie tego procesu uzyskujemy jednolity i gotowy do użycia płynny polimer.
System PolyMore może być sterowany ręcznie lub automatycznie. Umożliwia on produkcję do 18 000 litrów roztworu na godzinę. System ten jest wyjątkowo łatwy w instalacji. Wystarczy podłączyć go do źródła napięcia zasilającego i źródła wody. Z uwagi na niewielkie rozmiary oraz możliwość montażu całego systemu na ścianie, PolyMore zajmuje stosunkowo mało miejsca i sprawdza się nawet w niewielkich zakładach produkcyjnych i oczyszczalniach ścieków.