Dozowanie dodatków uszlachetniających w przemyśle papierniczym

Aktualności
Produkcja papieru

Produkcja papieru i innych wyrobów papierniczych jest procesem wieloetapowym. Jego przebieg zależy od wykorzystywanych surowców. Aby uzyskać papier o określonych właściwościach, gramaturze i strukturze, do bazowej masy włóknistej dodawane są różnego rodzaju substancje chemiczne, w bardzo precyzyjnie określonym dozowaniu. W procesie produkcji papieru z pomocą przychodzą gotowe systemy dozowania i przepływu dodatków uszlachetniających, zaprojektowane z uwzględnieniem indywidualnych potrzeb i specyficznych preferencji Klientów.

Papier papierowi nierówny

W zależności od składu surowcowego producenci wyrobów papierniczych mogą zmieniać wygląd i specyfikę konkretnych wyrobów. Dzięki precyzyjnie dobranym dodatkom uszlachetniającym można bowiem uzyskać nie tylko inny kolor, grubość i strukturę papieru, ale również zmienić jego właściwości fizyczne oraz sprawić, by był bardziej odporny na uszkodzenia lub elastyczny.

Zasadniczo wyróżniamy dwa rodzaje papierów bazowych: drzewne i bezdrzewne. Analizując ich skład oraz rodzaj surowców wykorzystywanych do produkcji, można dokładnie określić klasę jakości papieru w 10-stopniowej skali. Substancje chemiczne i dodatki uszlachetniające wykorzystywane w przemyśle papierniczym bezpośrednio wpływają zarówno na właściwości fizyczne produktów, jak również możliwości produkcyjne oraz szybkość pracy maszyn papierniczych.

Oprócz włókien organicznych z celulozy, ścieru drzewnego, bambusa, bawełny, konopi, lnu, słomy lub trzciny, w skład papieru wchodzi cały szereg różnego rodzaju wypełniaczy, klejów, barwników oraz innych dodatków chemicznych. Wpływają one na ostateczny wygląd, gęstość, elastyczność i trwałość wyrobu końcowego.

Jak wygląda standardowy proces produkcji papieru?

Pierwszym etapem produkcji papieru jest rozdrobnienie oraz oczyszczenie bazowej masy włóknistej. Wykorzystywane w tym procesie metody mechaniczne i chemiczne przekształcają ją w łatwiejszą dla dalszej obróbki pulpę (miazgę) papierniczą. Powstała masa przy użyciu odpowiednich środków chemicznych podlega dalszym procesom produkcyjnym. Jednym z nich uznawanym za najważniejszy jest roztwarzanie siarczanowe czyli tzw. Proces Krafta. Polega on na gotowaniu lub fermentacji zrębków drzewnych w podwyższonej temperaturze i ciśnieniu, przy użyciu płynu zawierającego wodorotlenek oraz siarczek sodu. W procesie Krafta wyodrębnia się włókna celulozowe oraz produkt uboczny, czyli czarny ług – substancję wykorzystywaną w innych działach przemysłu. Opisana metoda jest dominująca w sposobie wytwarzania papieru i stanowi aż 80% światowej produkcji tegoż surowca. Polega ono na ścieraniu masy, obmywaniu jej wodą, osuszaniu w specjalnych hydrocyklonach, a następnie zagęszczaniu uzyskanej miazgi. W praktyce, wykorzystuje się również proces łączący metodę chemiczną i mechaniczną. Łączy on wszystkie zalety obu metod oraz pozwala uzyskać czyste masy włókniste o dostatecznej wytrzymałości i odpowiednich właściwościach wizualnych.

Kolejnym etapem w produkcji papieru jest obróbka pozyskanej wcześniej masy włóknistej i usuwanie z niej różnego rodzaju zanieczyszczeń. W procesie tym najczęściej wykorzystuje się dodatki odczynników flotacyjnych, czyli roztworów wodnych polimerów. Następnym etapem w produkcji papieru jest bielenie papieru przy użyciu np. podchlorynu sodu, ługu sodowego lub kwasu chlorooctowego w różnych dawkach, dostosowanych tak, by uzyskać ściśle określony efekt końcowy.

W ostatniej fazie produkcji papieru możemy za pomocą różnych dodatków, nadać mu określone, specjalistyczne właściwości. Najpopularniejszymi tego typu uszlachetniaczami są żywice, woski, glinki, krzemionka, substancje chemiczne, emulgatory oraz barwniki organiczne i nieorganiczne. W procesie tym niezwykle ważna jest precyzja dozowania poszczególnych składników, stąd jest konieczność wykorzystywania specjalistycznych urządzeń i systemów usprawniających pracę i podnoszących jakość produktu końcowego.

Precyzja i efektywność w dozowaniu dodatków uszlachetniających

Każdy rodzaj wyrobu papierniczego cechuje się ściśle określonymi właściwościami. To dodatek substancji chemicznych decyduje o kolorze, gramaturze i strukturze papieru. Niewielkie różnice w ilości, jakości i rodzaju dodatków mogą zasadniczo wpłynąć na efekt końcowy. Z pomocą w osiągnięciu zamierzonych celów przychodzą membranowe pompy dozujące o napędzie elektromagnetycznym Gamma lub membranowe pompy dozujące o napędzie silnikowym Sigma, które umożliwiają precyzyjną aplikację różnego rodzaju środków chemicznych, rozjaśniaczy, lakierów i wybielaczy bezpośrednio do wody lub masy papierniczej.

Kolejnym urządzeniem usprawniającym proces dozowania dodatków uszlachetniających w produkcji papieru jest przepływomierz DULCOFLOW, który niezawodnie i bardzo dokładnie mierzy objętościowy przepływ pulsacyjny w zakresie od 0,03 ml/skok do 10 ml/skok. Urządzenie to wykorzystując ultradźwięki, z powodzeniem można wykorzystać do pomiaru natężenia przepływu wszystkich cieczy przewodzących fale ultradźwiękowe. Dzięki zastosowaniu materiałów PVDF i PTFE, konstrukcja przepływomierza jest odporna na większość typów substancji chemicznych. Systemy dozowania substancji chemicznych oferowane przez ProMinent cechują się wyjątkową wszechstronnością ułatwiając naszym Klientom wybór odpowiedniego rozwiązania. Stworzyliśmy praktyczny i intuicyjny przewodnik po ofercie pomp dozujących. Wystarczy podać wydajność dozowania oraz wartość przeciwciśnienia, by uzyskać propozycje konkretnych rozwiązań technologicznych. Dodatkowo można filtrować wyniki według określonych kryteriów oraz warunków w jakich pompa będzie wykorzystywana, branży, sposobu eksploatacji, medium (skład chemiczny i lepkość). Wystarczy kilka kliknięć, by dokonać idealnego wyboru rozwiązania dopasowanego do aktualnych potrzeb klientów ProMinent Sp. z o.o.

Szybki kontakt Zamów ofertę