Nowoczesne metody oczyszczania ścieków w przemyśle chemicznym

Brak kategorii
oczyszczanie ścieków

Nadmierny konsumpcjonizm i zawrotne tempo produkcji sprawiają, że w ściekach przemysłowych pojawia się coraz więcej niepożądanych substancji chemicznych. Jednym z największych wyzwań XXI wieku w przemyśle chemicznym jest bezpieczne i wydajne oczyszczanie ścieków. Wybór skutecznej metody nie jest łatwy. Z pomocą przychodzą nowoczesne urządzenia, które na bieżąco kontrolują skład chemiczny i wartość pH oczyszczanych ścieków, aby precyzyjnie dobierać odpowiednią dawkę flokulantów. Wszystko z myślą nie tylko o korzyściach ekonomicznych, ale przede wszystkim z troską o środowisko naturalne.

Oczyszczanie ścieków – wyzwanie dla każdego zakładu produkcyjnego

Proces oczyszczania ścieków w przemyśle chemicznym musi spełniać restrykcyjne normy prawne. Jednym z dokumentów, który tyczy się powyższej kwestii jest Rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 18 listopada 2014 r. w sprawie warunków, jakie należy spełnić przy wprowadzaniu ścieków do wód lub do ziemi, oraz w sprawie substancji szczególnie szkodliwych dla środowiska wodnego. Na właścicielach zakładów produkcyjnych ciąży nie tylko zakaz korzystania ze środków mających negatywny wpływ na środowisko, ale także obowiązek uzyskania właściwego składu jakościowego ścieków oczyszczonych.

Ścieki można oczyszczać za pomocą różnych metod, np. koagulacji, flokulacji, flotacji, sedymentacji, filtracji, sorpcji oraz różnych procesów wymiany jonowej, separacji membranowej lub biologicznych. Wybór nie jest łatwy i wymusza konieczność analizy wielu parametrów fizyko-chemicznych. Poprzedzony jest skrupulatnymi badaniami laboratoryjnymi i pilotażowymi, których celem jest wskazanie najbardziej skutecznej, wydajnej, bezpiecznej i uzasadnionej ekonomicznie technologii.

Wybór odpowiedniej metody oczyszczania ścieków w zakładach przemysłu chemicznego pozwala na uzyskanie odpowiedniego, wymaganego prawnie składu ścieków oczyszczonych. Wieloletnie doświadczenie oraz szeroka wiedza na temat dostępnych technologii, pozwalają firmie ProMinent oferować najnowocześniejsze, zaawansowane i niezawodne rozwiązania, które w pełni dopasowujemy do potrzeb konkretnego przedsiębiorstwa oraz aktualnie obowiązujących uwarunkowań prawnych.

Automatycznie, bezpiecznie i zgodne z przepisami

Oczyszczanie ścieków to wyzwanie dla wielu właścicieli firm produkcyjnych, zwłaszcza z branży chemicznej. Decydując się na kompleksowe systemy firmy ProMinent ten problem znika, a nasi Klienci mogą całkowicie skupić się na rozwoju swojej statutowej działalności.

Jednym z nowoczesnych urządzeń wykorzystywanych w procesie oczyszczania ścieków jest DULCODOS ULIa– stacja przygotowywania i dozowania w pełni aktywnego roztworu wodnego polimerów. Jego stężenie można łatwo ustalić za pomocą intuicyjnego panelu dotykowego oraz zoptymalizować cały proces, poprzez zaprogramowanie stałej wydajności roztwarzania polimerów. Gwarantuje to bezpieczną i w pełni wydajną pracę.

Innym rozwiązaniem ułatwiającym dozowanie polimerów jest ULTROMAT – urządzenie, które nadaje się doskonale do indywidualnego przygotowywania roztworów polimerowych, zarówno w procesie w pełni automatycznym, jak i poprzez obsługę ręczną. Tego rodzaju system dozowania zapewnia niezwykle wydajną produkcję roztworu, przy jednoczesnej dużej wydajności. System czujników sprawia, że cały proces jest na bieżąco kontrolowany, a przez to w pełni bezpieczny.

Jak optymalizacja tego procesu wygląda w praktyce?

Zakłady chemiczne generują w procesie produkcyjnym duże ilości ścieków zawierających niebezpieczne substancje, detergenty i metale ciężkie, które przed zrzuceniem do systemu kanalizacji muszą być odpowiednio oczyszczone. Wdrożone systemy oczyszczania ścieków muszą sprostać restrykcyjnym wymaganiom prawnym. Celem jest nie tylko ochrona środowiska naturalnego, ale także odzyskiwanie i ponowne wykorzystywanie wody odnowionej. Recykling ścieków może przynosić przedsiębiorstwom produkcyjnym dodatkowe korzyści i oszczędności, dlatego rozwój technologii w tym zakresie skupia obecnie największą uwagę branży chemicznej.

Woda w przemyśle chemicznym pełni wiele funkcji. W każdym procesie produkcyjnym konieczne jest wykorzystywanie wody o ściśle określonych parametrach, które można osiągnąć poprzez zaangażowanie różnego rodzaju technik uzdatniania wody, np. filtracji mechanicznej, odwróconej osmozy, zmiękczania, demineralizacji lub wymiany jonowej.

Szybki kontakt Zamów ofertę