Rozwiązania CIP (Cleaning In Place) w przemyśle spożywczym

Aktualności
Cleaning In Place

Wysokie stężenia roztworów czyszczących, niebezpieczne i toksyczne dla środowiska chemikalia, to już przeszłość! Czasochłonny demontaż i ponowny montaż wyposażenia zakładu produkcyjnego również odchodzą w niepamięć.

Nowoczesne rozwiązania Cleaning in Place (CIP) dla przemysłu spożywczego.

Rozwiązania Cleaning In Place (CIP) umożliwiają w pełni automatyczne przeprowadzenie procesu czyszczenia. Przygotowywanie środków dezynfekcyjnych odbywa się bezpośrednio w miejscu. Można to zrobić dzięki użyciu nowoczesnych, precyzyjnych, wydajnych i bezpiecznych urządzeń oraz pomp dozujących. Dzięki temu jesteśmy w stanie znacznie uprościć i zautomatyzować cały proces dezynfekcji. W wyniku tego oszczędzamy czas i pieniądze.

Na czym polega procedura CIP?

System CIP usprawnia proces dezynfekcji i czyszczenia nawet najbardziej skomplikowanych linii produkcyjnych. Nie jest konieczny demontaż instalacji i rozkręcenie maszyn, by usunąć wszelkie zanieczyszczenia i drobnoustroje.

Innowacje w Rozwiązaniach CIP dla Przemysłu Spożywczego.

W przemyśle spożywczym system CIP działa na zasadzie regularnego natryskiwania i rozpylania roztworów środków czyszczących oraz wody. Roztwory te są stale cyrkulowane w instalacjach, które opróżnia się, gdy tylko zachodzi taka potrzeba. Przepływ strumienia środków powoduje odrywanie się cząsteczek brudu i uniemożliwia im swobodne opadanie i osadzanie się na wewnętrznych elementach instalacji.

Systemy CIP można wdrożyć w formie pojedynczego obiegu lub recyrkulacji.

W systemie pojedynczego obiegu świeży roztwór myjący wprowadza się do urządzenia za pomocą pompy dozującej, a potem usuwa z rurociągów. W systemie recyrkulacyjnym roztwór pochodzi z oddzielnego zbiornika, jest uzupełniany i krąży w obiegu.

System CIP umożliwia szybsze czyszczenie, jednocześnie gwarantując wysoką skuteczność i pełną automatyzację procesu. Dzięki niemu można precyzyjnie kontrolować ilość używanych detergentów oraz odzyskiwać je z używanej mieszanki. To zwiększa efektywność i zmniejsza zużycie środków czyszczących.

W procedurach Cleaning In Place środki dezynfekcyjne, takie jak ozon, dwutlenek chloru czy woda ECA, są wytwarzane bezpośrednio w zakładach produkcyjnych. System można też łatwo dostosować do własnych potrzeb i specyfiki działalności.

Jak wykorzystywane są rozwiązania CIP w praktyce?

Praca z żywnością polega na utrzymaniu wysokiej jakości surowców i zachowaniem czystości otoczenia. Przemysł spożywczy jest szczególnie narażony na szkodliwe skutki działania substancji niepożądanych. Może to skutkować psuciem się surowców i produktów gotowych oraz rozwojem patogenów.

Zastosowanie technologii CIP w utrzymaniu higieny w branży spożywczej.

Niezwykle istotna jest tu skrupulatna troska o zachowanie wszelkich zasad higieny. Należy zachować również absolutną czystość wszystkich maszyn, urządzeń i instalacji. Bakterie i inne drobnoustroje bardzo szybko adaptują się do nowego środowiska i niezwykle łatwo kolonizują się, tworząc tzw. biofilm bakteryjny.

Szkodliwe drobnoustroje w formie biofilmu są zdolne do przetrwania i namnażania się w nawet najbardziej niekorzystnych dla nich warunkach. Z czasem stają się wyjątkowo odporne na wysokie temperatury i substancje czyszczące. Ponadto dojrzały biofilm w łatwy sposób absorbuje pozostałe zanieczyszczenia i odrywając się szybko, przenosi się na pozostałe elementy instalacji. Stąd tak niezwykle istotna jest regularna dezynfekcja całej powierzchni zakładu produkcyjnego oraz wszystkich instalacji towarzyszących.

Proces mycia w systemie CIP w praktyce.

W praktyce proces mycia w systemie CIP polega na przepuszczaniu środka czyszczącego w obiegu zamkniętym pod odpowiednim ciśnieniem. Wykorzystuje się do tego dedykowane urządzenia lub specjalne głowice myjące. Cały proces jest na bieżąco monitorowany.  Dzięki temu możemy stale dopasowywać temperaturę wody, stężenie środków czyszczących oraz ciśnienie i prędkość przepływu cieczy. Z centralnej stacji mycia wychodzą rurociągi, których sieć obejmuje całą przestrzeń produkcyjną.

Jakie urządzenia wspierają system CIP w przemyśle spożywczym?

Kiedyś wszystkie elementy wyposażenia zakładu produkcyjnego były myte ręcznie. Było to nie tylko czasochłonne i kosztowne, ale też nie do końca skuteczne. System CIP i automatyzację centralnych systemów mycia zaczęto wprowadzać na większą skalę dopiero w latach 70. ubiegłego wieku.

Urządzeniami marki ProMinent, wspierającymi procedurę Cleaning In Place, są m.in.

Elektrolizer DULCOLYSE wydajnie wytwarza skuteczny środek dezynfekujący DULCOLYT 400, który ma bardzo niską zawartość chlorynów i chloranów.

Warto pamiętać, że system CIP jest obecnie ogólnie obowiązującym standardem. Pozwala zoptymalizować procesy czyszczenia i dezynfekcji, co jest niezwykle istotne przy stale rosnących cenach energii i surowców.

Szybki kontakt Zamów ofertę