Odzysk wód popłucznych na basenach – obniż koszty eksploatacyjne i chroń środowisko naturalne!

Aktualności

Wody popłuczne z basenów stanowią wynik procesu filtracji i dezynfekcji wody. W standardowych układach są one odprowadzane do kanalizacji. Nowoczesne technologie umożliwiają jednak ich częściowy odzysk – ciecz po uzdatnieniu wraca do obiegu wody basenowej, pozwalając tym samym obniżyć koszty eksploatacyjne oraz zminimalizować negatywny wpływ zanieczyszczeń na środowisko.

Odzysk wód popłucznych z basenów – najważniejsze korzyści

Dotychczas stosowane powszechnie metody oczyszczania wody basenowej uwzględniały filtrację, której efektem było powstanie wód popłucznych trafiających następnie do ścieków. Zarządcy basenów ponosili koszty związane z gospodarką odpadami, a raz użyta woda nie mogła zostać użyta ponownie. Uzdatnianie zabrudzonej wody z basenu przy użyciu nowoczesnych urządzeń przeznaczonych do filtracji i odsalania pozwala oczyścić wody popłuczne, a następnie doprowadzić je ponownie do obiegu wody basenowej.

Redukcja kosztów

System odzysku wód popłucznych przynosi przedsiębiorstwom liczne korzyści finansowe. Jakie? Po pierwsze, pozwala zredukować koszty gospodarki odpadami poprzez zmniejszenie ilości generowanych ścieków. Po drugie, ponowne wykorzystanie wody dostępnej już w obiegu pozwala obniżyć koszty poboru cieczy z zewnętrznego źródła. Przy obiektach zużywających ogromne ilości wody – takich jak właśnie baseny – daje to duże oszczędności.

Ochrona środowiska naturalnego

Wody popłuczne zawierają zanieczyszczenia pochodzące z płukania filtrów – głównie cząsteczki manganu oraz żelaza. Wykorzystanie stacji uzdatniania wody do odzysku wód popłucznych pozwala zminimalizować ilość odpadów dostających się do środowiska. Dodatkowo zmniejsza się pobór wody i energii, co jest kluczowe także w kontekście zrównoważonego rozwoju przedsiębiorstwa.

System odzysku wód popłucznych – postaw na skuteczne rozwiązanie

Skutecznym rozwiązaniem służącym między innymi do odzysku wód popłucznych z basenów jest zaawansowany system ultrafiltracji DULCOCLEAN UF stosowany w obszarze uzdatniania wody do separacji najdrobniejszych cząsteczek i substancji zmętniających. System ultrafiltracji ma bardzo wysokie wskaźniki zatrzymywania rozwoju bakterii i wirusów (w odniesieniu do fagów MS2) wynoszące 99,999% lub 99,99%. Membrana tworzy barierę, dzięki której są one bezpiecznie usuwane z wody. Urządzenie doskonale usuwa substancje zmętniające, cząsteczki i zanieczyszczenia mikrobiologiczne, a surowe czyszczenie jest wspierane odpowiednio do zapotrzebowania poprzez dozowanie chemikaliów na podstawie ustalonej jakości wody.

Dulcoclean UF

Sama praca instalacji również jest ekonomiczna – eksploatacja „dead-end” gwarantuje minimalne zużycie energii i wody. Dodatkowo intuicyjna obsługa systemu umożliwia automatyczne i bezpieczne użytkowanie instalacji filtracyjnej, która jest zintegrowana w instalacji sterującej budynkiem krytego basenu. Taka automatyzacja jest możliwa dzięki zastosowaniu sterowników PLC. Parametry higieniczne można wprowadzać w prosty sposób na panelu dotykowym i rejestrować elektronicznie. Instalacja jest również wyposażona w łatwy w obsłudze panel dotykowy z przejrzystą wizualizacją procesu.

Jak system odzysku wód popłucznych ProMinent pomaga w redukcji kosztów eksploatacyjnych?

Praktycznym przykładem skuteczności systemu do odzysku wód popłucznych jest wspomniane wyżej rozwiązanie ProMinent zastosowane w zakładzie Butzbacher Bäderbetriebe – kryty basen miał zostać poddany gruntownej modernizacji. Obiektowi zależało na przystępnym cenowo i jednocześnie zaawansowanym rozwiązaniu, które umożliwiłoby uzyskanie z zabrudzonej wody z płukania wstecznego czystej i higienicznej wody, która mogłaby ponownie wrócić do obiegu.

Efekt taki uzyskaliśmy dzięki użyciu instalacji filtracyjnej Dulcoclean UF oraz urządzenia do odwróconej osmoz Dulcosmose ecoPRO do odsalania. Na czym polegało działanie takiego układu? Poszczególne komponenty zostały zainstalowane szeregowo, przy czym woda z płukania zwrotnego była przygotowywana na kilku etapach. W efekcie rozgrzana wcześniej woda z płukania wstecznego nie traci prawie wcale temperatury podczas filtrowania i jest doprowadzana ponownie po zakończeniu procesu filtracji do obiegu wody basenowej. Dzięki wdrożeniu instalacji firma oszczędza rocznie ogromne ilości świeżej wody, znacznej redukcji uległo również zużycie energii, a tym samym łączne koszty eksploatacji krytego basenu.

Dulcosmose ecoPRO

Postaw na profesjonalne rozwiązania i zarządzaj gospodarką wodną w sposób zrównoważony!

Wzrost wymagań dotyczących zrównoważonej gospodarki wodnej oraz troski o środowisko skłania zarządców obiektów wodnych do poszukiwania nowych rozwiązań. System odzysku wód popłucznych przynosi znaczne oszczędności finansowe oraz pozwala ograniczyć negatywny wpływ działalności człowieka na środowisko.

Szukasz sprawdzonego dostawcy specjalizującego się w zaawansowanych rozwiązaniach do uzdatniania wody? Już teraz zapoznaj się z naszą ofertą i skontaktuj się z nami, aby uzyskać więcej informacji!

Szybki kontakt Zamów ofertę