Silnikowa membranowa pompa dozująca Sigma/ 1 Control

Aktualności

Sigma X – nowa rodzina pomp: niezawodna, inteligentna i z możliwością podłączenia do sieci

Membranowe pompy dozujące z rodziny Sigma X pokrywają zakres wydajności od 21 do 1040 l/h w wersjach S1Cb, S2Cb i S3Cb. Opatentowana wielowarstwowa membrana zapewnia najwyższy stopień bezpieczeństwa procesu. Sterowany mikroprocesorowo wbudowany falownik chroni napęd przed przeciążeniem. Zaletą jest ujednolicony sposób obsługi za pomocą pokrętła „click wheel” oraz 4 dodatkowych przycisków obsługi, umiejscowionych na zdejmowanym panelu obsługowym. Duży wyświetlacz LCD i widoczny ze wszystkich stron zespół 3 kontrolno-ostrzegawczych diod LED zapewniają dodatkowy komfort obsługi.

Tak jak wszystkie inteligentne pompy dozujące ProMinent, pompy Sigma można integrować z różnymi systemami nadrzędnymi automatyki.

Duży zakres regulacji dzięki połączeniu nastaw długości i częstotliwości skoków. Pompa pracuje precyzyjnie w pełnym zakresie częstotliwości. Możliwość niezależnego dopasowania profilu dla suwów ssania i tłoczenia pozwala na dokładne i bezproblemowe dozowanie mediów lepkich i gazujących.

Zdalne przesyłanie stanów roboczych odbywa się w prosty sposób przez dodatkowy moduł wyjściowy lub przekaźnika. Standardowo zintegrowany timer steruje czasowymi procesami dozowania. Odpowiednie części zamienne mogą się wyświetlać na wyświetlaczu. Zintegrowany rejestr ułatwia znacznie realizację procesu, optymalizację i analizę błędów.

Pompy z rodziny Sigma X można także zintegrować z DULCOnneX – umożliwiającą zdalny monitoring urządzeń platformą IoT, opracowaną przez ProMinent.

Silnikowa membranowa pompa dozująca Sigma

Zalety dla użytkownika:

Wysokie bezpieczeństwo procesu:

 • W razie awarii dozowane medium nie wycieka na zewnątrz lub do napędu pompy, dzięki opatentowanej wielowarstwowej membranie bezpieczeństwa z optyczną (opcjonalnie elektryczną) sygnalizacją pęknięcia.
 • Zintegrowany zawór przelewowy do ochrony pompy przed przeciążeniem.
 • Niezawodna praca dzięki możliwości odgazowania w trakcie procesu zasysania (opcja).

Elastyczna integracja z systemami nadrzędnymi:

 • Podłączenie do nadrzędnych systemów sterowania za pomocą zintegrowanego interfejsu PROFIBUS®, CANopen.
 • W rejestrze zapisywanych jest do 300 zdarzeń, co ułatwia analizę przyczyn i usuwanie błędów.
 • Możliwość integracji z platformą IoT DULCOnneX.

Dane techniczne silnikowej pompy dozującej

Zakres zastosowania

 • Wszelkie zastosowania przemysłowe jako stand alone lub integracja z całym systemem
 • Ilościowe dodawanie chemikaliów do uzdatniania wody, np. podchloryn sodu do dezynfekcji wody pitnej
 • Neutralizacja w trakcie uzdatniania ścieków
 • Dozowanie sterowane impulsowo podczas wykonywania różnych szarż, np. napełnianie manometrów gliceryną
 • Wykorzystanie zintegrowanego timera, jako urządzenia sterującego do prostych procesów, np. dozowanie biocydów w wodzie chłodzącej.

Panel operatorski silnikowej pompy

Zaletą jest ujednolicony sposób obsługi w pompach dozujących gamma i Sigma za pomocą pokrętła „click wheel” oraz 4 dodatkowych przycisków obsługi na zdejmowanym panelu obsługowym. Duży wyświetlacz LCD i widoczny ze wszystkich stron zespół 3 diod LED do przekazywania komunikatów ostrzegawczych i błędów, zapewniają dodatkowy komfort obsługi.

Tak jak wszystkie inteligentne pompy dozujące ProMinent, pompę Sigma (typ Control) można integrować elastycznie z systemami nadrzędnymi. Zdalne przesyłanie parametrów procesowych odbywa się w prosty sposób przez dodatkowy moduł wyjściowy lub przekaźnika. Zintegrowany w standardzie timer umożliwia czasowe sterowanie procesami dozowania.

Części eksploatacyjne do konkretnego modelu pompy są wyszczególnione na wyświetlaczu. Zintegrowany rejestr znacznie ułatwia realizację procesu, optymalizację i analizę błędów.

Wielowarstwowa membrana bezpieczeństwa

Sigma X, trwała silnikowa membranowa pompa dozująca ze zintegrowanym sterownikiem i opatentowaną wielowarstwową membraną, wyróżnia się wysokim stopniem zabezpieczenia procesu. W razie awarii, dzięki wielowarstwowej membranie bezpieczeństwa z optyczną (opcjonalnie elektryczną) sygnalizacją pęknięcia, medium dozujące nie wycieka na zewnątrz lub do napędu pompy.

Dodatkowa warstwa PTFE na tylnej płaszczyźnie zapobiega wyciekowi medium na zewnątrz w razie pęknięcia membrany. W przypadku pęknięcia membrany, pojedynczy impuls jest wyzwalany mechanicznie przez membranę.

Głowica dozująca pozostaje wówczas zabezpieczona przed wyciekiem, dzięki czemu wciąż możliwa jest eksploatacja awaryjna. Prostsza technika niż system podwójnej membrany i niezależność od dozowanego środka stanowią zaletę podczas konserwacji/serwisu.

Optyczna sygnalizacja pęknięcia membrany dostępna jest w standardzie.

Profile dozowania pompy silnikowej

Profile dozowania zapewniają optymalną pracę mechanizmu ssąco-tłoczącego, umożliwiając dopasowanie charakterystyki dozowania do parametrów przetłaczanych chemikaliów lub specjalnych wymogów aplikacji.

Połączenie zmiany częstotliwości oraz regulacji długości skoku umożliwia szeroki zakres regulacji. Pompa pracuje przy tym z wysoką precyzją w całym zakresie częstotliwości. Dopasowanie profilu suwów ssania i tłoczenia gwarantuje dokładne i bezproblemowe dozowanie mediów lepkich i gazujących.

Regulacja skoku elementu wyporowego jest stale rejestrowana i korygowana, w taki sposób, że skok jest wykonywany zgodnie z wybranym profilem dozowania. Pompa może być eksploatowana w trybie zwykłym (Schemat 1), ze zoptymalizowanym suwem tłoczenia (Schemat 2) lub ze zoptymalizowanym suwem ssania (Schemat 3).

Trzy typowe profile dozowania są schematycznie przedstawione na wyświetlaczu w formie przebiegu czasowego.

Zdalny monitoring w czasie rzeczywistym – DULCOnneX

DULCOnneX to kompletne i inteligentne narzędzie, umożliwiające podłączenie komponentów dowolnego układu do sieci cyfrowej. DULCOnneX jest platformą IIoT opartą na chmurze, pozwalającą na wygodny, zdalny monitoring pracy urządzeń w czasie rzeczywistym. Czytelny interfejs graficzny użytkownika umożliwia łatwe zarządzanie podłączonymi urządzeniami, analizę danych procesowych, śledzenie wybranych parametrów, obsługę serwisową, raportowanie i wiele innych.
Więcej szczegółów na dulconnex.prominent.com.

Szybki kontakt Zamów ofertę