Skuteczna ochrona przed Legionellą – razem z ProMinent

Aktualności

Niezawodna profilaktyka i efektywne zwalczanie Legionelli w obiegach wody pitnej i procesowej

Gdzie występują bakterie Legionelli i dlaczego są niebezpieczne dla życia i zdrowia ludzi?

Legionella jest bardzo rozpowszechniona w przyrodzie (występuje np. w jeziorach, kałużach lub w wilgotnej warstwie gleby). Stanowi ona zagrożenie dla ludzi w momencie przedostania się do płuc. Wdychanie kropelek wody w postaci aerozolu, zawierających Legionellę, wywołuje tzw. chorobę legionistów, ciężką chorobę płuc, bardzo często ze skutkiem śmiertelnym. Legionella potrzebuje dla własnego rozwoju innych mikroorganizmów, np. ameby, w których się rozmnaża. Znajduje ona optymalne warunki wzrostu w biofilmach tworzących się powszechnie w rurociągach i zbiornikach wodnych. Te śluzowate osady stanowią ochronę dla Legionelli i innych zarodników chorobotwórczych przed większością stosowanych metod dezynfekcji.

Strefy szczególnie zagrożone skażeniem Legionellą:

  • Prysznice w hotelach, szpitalach, domach opieki, basenach hotelowych i innych obiektach sportowych
  • Jacuzzi i inne atrakcje z napowietrzaniem wody
  • Urządzenia wentylacyjne z nawilżaczem
  • Wieże chłodnicze
  • Wszystkie obszary, w których woda występuje w postaci aerozolu

Dwutlenek chloru oraz ozon to najbardziej skuteczne i opłacalne ekonomicznie środki dezynfekujące stosowane do zwalczania Legionelli w systemach wodnych. Usuwają one skutecznie biofilmy oraz zapobiegają ich ponownemu tworzeniu.

Skuteczne zabezpieczenie przed skażeniem Legionellą dzięki wiedzy i doświadczeniu ProMinent

Eksperci ProMinent pomogą na wszystkich etapach inwestycji tj. oceny zagrożenia, doradztwa, doboru metody, projektowania, budowy instalacji, uruchamiania i serwisowania. Dzięki fachowej wiedzy z zakresu mikrobiologii oraz ponad 40-letniemu doświadczeniu w produkcji i stosowaniu generatorów dwutlenku chloru i generatorów ozonu możemy zagwarantować dostęp do higienicznie czystej wody na Twoim obiekcie.

Urządzenia ProMinent do zwalczania Legionelli

Generatory dwutlenku chloru Bello Zon

Dwutlenek chloru wykazuje działanie dezynfekujące w całym zakresie pH. W roztworze wodnym pozostaje aktywny przez wiele godzin, a nawet kilka dni. Za pomocą dwutlenku chloru można skutecznie chronić nawet całe systemy wodne przed rozwojem Legionelli, ponieważ poddaje on biofilmy rozkładowi w przewodach rurowych i zbiornikach.

Generatory ozonu OZONFILT

Ozon jest najsilniejszym środkiem utleniającym stosowanym w uzdatnianiu wody i nadaje się szczególnie do usuwania substancji szkodliwych i barwników oraz zapachu i posmaku. Oprócz właściwości utleniających ozon gwarantuje również skuteczną dezynfekcję. Podczas wytwarzania i stosowania ozonu powstaje znacznie mniej produktów ubocznych szkodliwych dla środowiska niż w przypadku innych porównywalnych utleniaczy i środków dezynfekujących. Ozon przez swoją wysoką reaktywność rozpada się w ciągu kilku minut w wodzie do swojej pierwotnej postaci, czyli tlenu.
Generatory ozonu ProMinent znajdują zastosowanie w uzdatnianiu wody pitnej i ścieków, wody do przemysłu spożywczego i napojów oraz w basenach, akwariach i sadzawkach w zoo, jak również wody chłodzącej i procesowej.

Bezpieczeństwo dzięki dwutlenkowi chloru i ozonowi

Podstawą sukcesu w zwalczaniu Legionelli w obiegach wodnych jest zapobieganie tworzeniu się biofilmów. Dwutlenek chloru oraz ozon są jedynymi dopuszczonymi do dezynfekcji wody środkami, które dzięki aktywnemu rozkładowi biofilmów, w sposób trwały i skuteczny, niszczą podstawę rozwoju Legionelli.
Działanie dwutlenku chloru daje długotrwałą ochronę mikrobiologiczną, stąd jest on szczególnie zalecany do dezynfekcji długich i rozbudowanych sieci wody pitnej, zarówno zimnej, jak i ciepłej. Zaletą ozonu jest to, że rozkłada się on bezresztkowo do tlenu. Stosuje się go szczególnie w obiegach chłodniczych.

Szybki kontakt Zamów ofertę