Uzdatnianie wody w ogrodach zoologicznych i akwariach

Aktualności

Ogrody zoologiczne pełnią istotną rolę w kwestii ochrony zagrożonych gatunków. Zapewnienie zwierzętom dobrych warunków bytowania stanowi podstawę odbudowy populacji i daje możliwość wprowadzenia ich ponownie do natury. Jednym z takich warunków jest uzdatniona, krystalicznie czysta woda, która pozwala utrzymać podopiecznych w dobrym zdrowiu, a dodatkowo wpływa także na estetykę i atrakcyjność miejsca. Jakie rozwiązanie do uzdatniania wody w ZOO warto wybrać?

Jak wybrać najlepsze rozwiązanie do uzdatniania wody w ogrodach zoologicznych?

Szczegółowe wymagania co do warunków, jakie należy zapewnić w ogrodach zoologicznych, określa w Polsce Rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 20 grudnia 2004 r. w sprawie warunków hodowli i utrzymywania poszczególnych grup gatunków zwierząt w ogrodzie zoologicznym. Obowiązkowa jest regularna kontrola jakości wody w akwariach i basenach. Dokument określa także wymagania dotyczące wymagania filtracji i uzdatniania wody dla wybranych gatunków zwierząt. Jakość wody należy utrzymywać za pomocą odpowiedniego wyposażenia technicznego. Spełnianie określonych warunków podlega okresowym kontrolom.

Przy wyborze technologii uzdatniania priorytetem musi być dobro zwierząt – oczyszczanie wody powinno odbywać się przy użyciu bezpiecznych dla nich środków, niemających negatywnego wpływu na stan zdrowia podopiecznych ZOO.

Doskonałym rozwiązaniem okazują się być instalacje wykorzystujące ozon. Dlaczego? Ozon jako substancja czynna pozwala z łatwością eliminować substancje szkodliwe i organiczne z wody, a jednocześnie jest całkowicie bezpieczny dla żyjących tam organizmów. Niska dawka o wysokiej skuteczności gwarantuje krystalicznie czystą wodę i zapobiega chorobom. Dodatkowym działaniem podnoszącym skuteczność procesu uzdatniania może być również dezynfekcja wody w ogrodach zoologicznych i akwariach przy użyciu systemów UV. Promieniowanie ultrafioletowe eliminuje zanieczyszczenia mikrobiologiczne, zabija bakterie i wirusy poprzez zniszczenie ich DNA, dzięki czemu ogranicza ryzyko ich namnażania. Systemy UV są całkowicie bezpieczne – nie wpływają na jakość wody oraz nie pozostawiają produktów ubocznych.

Praktyczna instalacja uzdatniania wody w ZOO

Instalacja uzdatniania wody ProMinent zapewnia najlepszą jakość wody w australijskim ZOO Taronga znajdującym sie w Sydney. Ogród zoologiczny zamieszkuje ponad 350 gatunków zwierząt, w tym także gatunki żyjące w środowisku wodnym. W strefie „Great Southern Oceans” znaleźć można między innymi foki morskie, lamparty morskie czy pingwiny. Strefa została wyposażona zaawansowaną instalację uzdatniania wody. Wydajną dezynfekcję obejmującą łącznie 2500 m3 wody morskiej oraz słodkiej znajdującej się w kilku zbiornikach gwarantuje rozwiązanie z wykorzystaniem ozonu, który w stosowanym stężeniu jest całkowicie nieszkodliwy dla zwierząt, a jednocześnie eliminuje substancje szkodliwe oraz substancje organiczne, przyczyniając się tym samym w dużym stopniu do zapobiegania chorobom.

Jak działa stworzona instalacja? Wszystkie zbiorniki zostały wyposażone w wydajny system pomiarowo-regulacyjny DULCOMARIN II. Połączenie komponentów za pomocą serwera sieciowego umożliwia zdalne sterowanie całą techniką instalacji oraz kontrolę sytuacji roboczej w czasie rzeczywistym. Łącznie zastosowano trzy generatory ozonu typoszeregu OZONFILT OZVa oraz cztery generatory ozonu serii BONa. OZONFILT OZVa to urządzenia ciśnieniowe, w których gaz roboczy pod ciśnieniem zasila generator ozonu. We wspomnianym ogrodzie zoologicznym ozon jest wytwarzany z tlenu zawartego w powietrzu otoczenia i dozowany jednocześnie w niewielkich ilościach, a tym samym w dawce nieszkodliwej dla ssaków morskich. Dzięki wykorzystaniu zaawansowanej technologii ZOO Taronga gwarantuje zwierzętom odpowiednie warunki bytowe związane z jakością środowiska. Zachwyceni są również goście ZOO, którzy mogą podziwiać ulubione zwierzęta widoczne w krystalicznie czystej wodzie.

Generator ozonu typoszeregu OZONFILT OZVa

Zagwarantuj podopiecznym bezpieczne środowisko z profesjonalnymi instalacjami ProMinent!

Uzdatniona woda w ogrodzie zoologicznym i akwarium jest niezbędna do zapewnienia zdrowych, bezpiecznych warunków bytowania zwierząt. Czysta woda ogranicza ryzyko występowania chorób, co wpływa na optymalizację kosztów związanych z opieką weterynaryjną, a przede wszystkim, poprawia komfort życia podopiecznych. Dbałość o stan wody przekłada się także na zadowolenie odwiedzających, którzy mogą nacieszyć oko widokiem ulubieńców bez dodatkowych przeszkód w postaci zmętnień czy kwitnących alg. Stacja uzdatniania bazująca na ozonie gwarantuje przejrzystą, krystalicznie czystą wodę, a prawidłowe sterowanie systemem odbywa się automatycznie w sposób zaprogramowany według preferencji klienta.

Szukasz sprawdzonego dostawcy specjalizującego się w zaawansowanych rozwiązaniach do uzdatniania wody w ogrodach zoologicznych i akwariach? Postaw na jakość i doświadczenie. Zapoznaj się z naszą ofertą i skontaktuj się z nami, aby uzyskać więcej informacji!

Szybki kontakt Zamów ofertę