Dozowanie polimerów w przemyśle celulozowo-papierniczym

Brak kategorii

Polimery to substancje chemiczne stosowane jako dodatek w procesie wytwarzania wyrobów papierniczych.  Wpływają one nie tylko na właściwości fizyczne gotowego produktu ale sprawiają, że do ścieków przemysłowych dostają się znacznie mniejsze ilości substancji szkodliwych. Prawidłowo przygotowany polimer zapewnia wysoką skuteczność i działa niezawodnie już w niewielkich dawkach. Nowoczesny system produkujący i dozujący polimery to opłacalna inwestycja w przemyśle celulozowo-papierniczym. Instalacja składa się z kilku uzupełniających się urządzeń, które można dopasować do indywidualnych warunków i potrzeb każdej firmy papierniczej.

Rola roztworów polimerowych w produkcji papieru

Roztwory polimerowe wykorzystywane są przede wszystkim do usuwania różnego rodzaju zanieczyszczeń: zarówno w procesie obróbki masy włóknistej z której powstają wyroby papiernicze, jak i uzdatniania ścieków poprodukcyjnych.

Do oczyszczania ścieków poprodukcyjnych stosuje się zarówno polimery proszkowe, jak i płynne. Dzięki nowoczesnym systemom do przygotowywania i dozowania polimerów, proces oczyszczania odbywa się w sposób w pełni bezpieczny i wydajny.

Oczyszczone ścieki muszą spełniać wiele bardzo restrykcyjnych przepisów prawnych. Proces oczyszczania składa się z wielu etapów, w których liczy się precyzja i wieloletnie doświadczenie. Dzięki kompleksowemu wsparciu ekspertów z firmy ProMinent, zyskujemy pewność, że do środowiska naturalnego odprowadzane są odpowiedniej jakości ścieki oczyszczone. Zatrudniani przez nas specjaliści doskonale wiedzą, jak zaplanować proces oczyszczania ścieków i łączyć ze sobą jego poszczególne etapy. Opracowali oni m.in. nowoczesne systemy dozowania DULCODOS i ULTROMAT, które cechują się niezwykle łatwym montażem i obsługą. Można je dopasować do indywidualnych potrzeb oraz uwarunkowań charakterystycznych dla konkretnej branży.

Urządzenia usprawniające produkcję i dozowanie polimerów

Ultromat ULFa umożliwia przetwarzanie zarówno polimerów proszkowych (0,05-0,5%), jak i polimerów w formie płynnej (0,05-1,0%). Zapewnia w pełni bezpieczny proces mieszania roztworu polimerowego, dzięki wykorzystaniu mieszadeł elektrycznych. Dużą rolę w uzyskaniu wysokiej jakości polimerów odgrywa również trzykomorowy system. Urządzenie to działa w pełni automatycznie i można nim wygodnie sterować przy użyciu nadrzędnego systemu sterowania.

Alternatywą dla tego rodzaju urządzenia jest wahadłowy system ULTROMAT ULPa. Umożliwia on przygotowanie polimerów proszkowych i płynnych. Składa się z dwóch oddzielnych komór, które są kolejno napełniane roztworem polimeru. System pozwala na intuicyjne zadanie stężenia przygotowywanego polimeru. Przedsiębiorstwa, którym zależy na oszczędności miejsca, powinny zdecydować się na dwupoziomowy system dozowania ULTROMAT ULDa.

Niezwykle pomocnym urządzeniem, które znacznie ułatwia proces rozładunku big bagów, jest stacja opróżniania TOMAL Big Bag. Jej modułowa konstrukcja sprawia, że swobodnie dopasowuje się do indywidualnych potrzeb konkretnego przedsiębiorstwa.

Nowoczesny i innowacyjny przemysł celulozowo-papierniczy stawia na najlepsze rozwiązania

Zmienny rynek to jeden z czynników, który ma znaczny wpływ na dynamiczny rozwój branży celulozowo-papierniczej. Producenci inwestują w coraz bardziej nowoczesne rozwiązania poprawiające jakość produktu gotowego co wymaga niezawodnego sprzętu wysokiej jakości. Nowoczesne parki maszynowe stają się zautomatyzowane i samowystarczalne.

Jak podkreślają eksperci, przemysł celulozowo-papierniczy wymaga stosowania urządzeń jak najbardziej precyzyjnych i w pełni autonomicznych, które dzięki systemowi nowoczesnych czujników, wyeliminują ewentualne błędy i zagrożenia. Coraz więcej firm zwraca także uwagę na technologie, które są przyjazne środowisku.

Aktualnym wyzwaniem branży celulozowo-papierniczej pozostaje wykorzystanie potencjału recyklingu makulatury i bardziej wydajna gospodarka odpadami oraz jeszcze większa troska o zmniejszenie zużycia energii elektrycznej i emisji dwutlenku węgla do atmosfery. Ponadto, Unia Europejska wprowadza w życie kolejne regulacje skupione wokół działań związanych z ochroną bioróżnorodności. Kluczowym czynnikiem sukcesu okazuje się wdrożenie dokładnie przemyślanej strategii rozwoju opartej na trosce o środowisko naturalne. Strategia zrównoważonego rozwoju nie tylko generuje większe zyski i pozwala lepiej zarządzać zasobami, ale także przyciąga uwagę inwestorów, dla których branża celulozowo-papiernicza jest nadal bardzo atrakcyjna, jeżeli chodzi o wdrażanie kolejnych innowacyjnych rozwiązań.

Szybki kontakt Zamów ofertę