Skuteczna dezynfekcja syropu cukrowego za pomocą promieniowania UV

Brak kategorii

Metoda bardziej skuteczna niż pasteryzacja

Wyzwanie: grzyby i zarodniki w syropie cukrowym

Roztwory cukru są kluczowym składnikiem napojów bezalkoholowych. Niestety w syropie cukrowym bardzo chętnie rozwijają się drożdże, pleśń i zarodniki grzybów, które należy skutecznie usunąć. Pasteryzacja, tradycyjnie stosowana metoda dezynfekcji syropu cukrowego, skutecznie eliminuje wszelkie drobnoustroje, jest jednak nieskuteczna w przypadku odpornych na wysoką temperaturę zarodników grzybów. Dla niektórych termoodpornych zarodników grzybów wysoka temperatura towarzysząca procesowi pasteryzacji może być nawet stymulatorem do kiełkowania i wzrostu.

Skuteczne usuwanie drobnoustrojów: dezynfekcja promieniowaniem UV

Skuteczną alternatywą dla dezynfekcji z zastosowaniem wysokiej temperatury jest dezynfekcja za pomocą promieniowania ultrafioletowego (UV).
System DULCODES LP UV firmy ProMinent może być stosowany do dezynfekcji do 36 m3 syropu cukrowego na godzinę. Dezynfekcja promieniowaniem UV to sprawdzona i skuteczna metoda usuwania szkodliwych mikroorganizmów. Promieniowanie UV zabija do 99,99% wszystkich drobnoustrojów.

system DULCODES LP TL UV

Skuteczne usuwanie termoopornych drobnoustrojów

Proces pasteryzacji nie jest wystarczająco skuteczny w przypadku, kiedy konieczne jest usunięcie termoopornych zarodników grzybów. Dla niektórych z nich wysoka temperatura towarzysząca procesowi pasteryzacji może być nawet stymulatorem do kiełkowania i wzrostu. Promieniowanie UV skutecznie eliminuje do 99,99% wszystkich drobnoustrojów – również tych odpornych na wysoką temperaturę.

Oszczędny pod względem zużycia energii i kosztów eksploatacji

Dezynfekcja promieniowaniem UV wymaga zdecydowanie mniejszych nakładów energii i tym samym jest bardziej opłacalna niż pasteryzacja. Konwencjonalne procesy dezynfekcji z zastosowaniem wysokiej temperatury wykorzystują wymienniki ciepła, oznacza to, że aby doprowadzić syrop cukrowy do odpowiednio wysokiej temperatury i utrzymać ją przez dłuższy czas oby proces sterylizacji był skuteczny, koniczne jest doprowadzenie znacznej ilości energii. W porównaniu do pasteryzacji, promieniowanie UV pozwala na dezynfekcję syropu w bardzo krótkim czasie, bez konieczności podgrzewania. Do skutecznej dezynfekcji w
zupełności wystarczy naświetlanie promieniami UV w wymaganej dawce.

Wyższa jakość produktu

W przeciwieństwie do procesu pasteryzacji dezynfekcja za pomocą systemu DULCODES LP TL UV nie ma negatywnego wpływu na jakość, smak i wygląd syropu cukrowego. Rezygnacja z pasteryzacji na rzecz dezynfekcji promieniowaniem UV podnosi zatem jakość produktu.

Dezynfekcja promieniami UV – wyższa efektywność niż konwencjonalny proces pasteryzacji

  • Niezawodne i skuteczne usuwanie drożdży, pleśni jak również termoopornych zarodników grzybów – zabija do 99,99% wszystkich drobnoustrojów.
  • Brak wpływu na jakość produktu – nie zmienia wyglądu, smaku i aromatu syropu cukrowego.
  • Zastąpienie konwencjonalnego energochłonnego proces pasteryzacji dezynfekcją promieniowaniem UV gwarantuje oszczędność energii elektrycznej i kosztów eksploatacyjnych.
  • Niewielkie koszty inwestycyjne.
Szybki kontakt Zamów ofertę