Uzdatnianie wody basenowej – skuteczne metody i praktyczne wskazówki

Brak kategoriiAktualności

Publiczne kąpieliska muszą spełniać szereg wymagań, w tym również norm związanych z określoną jakością wody. Kontakt z zanieczyszczoną wodą może być nie tylko nieprzyjemny, ale co gorsza, może powodować problemy zdrowotne, na przykład w postaci podrażnień skóry. Uzdatnianie wody basenowej polega na doprowadzeniu jej do stanu określonego obowiązującymi przepisami. W jaki sposób oczyszcza się wodę w basenie i jakie rozwiązanie warto w tym celu wybrać?

Uzdatnianie wody basenowej a wymogi prawne

Jakość wody basenowej na publicznych kąpieliskach określają odpowiednie normy prawne. W Polsce jest to Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 9 listopada 2015 r. w sprawie wymagań, jakim powinna odpowiadać woda na pływalniach. Zgodnie z przepisami obowiązek systematycznego i udokumentowanego nadzoru pracy urządzeń oraz rejestracja wyników pomiarów jakości wody basenowej spoczywa na zarządcach obiektów. Normy określają także środki, które mogą być wykorzystywane do uzdatniania wody w basenie. Według DIN 19643 chemikaliami dopuszczonymi do dezynfekcji są: chlor gazowy, podchloryn wapnia oraz podchloryn sodu.

Skuteczna instalacja do uzdatniania wody w basenie

Uzdatnianie wody obejmuje szereg procesów. Metody uzdatniania wody basenowej mogą zostać połączone w taki sposób, aby uzyskać efekt jak najlepiej spełniający oczekiwania odbiorcy. W ProMinent stosujemy kompleksowe rozwiązania przeznaczone zarówno do nowych, jak i modernizowanych basenów. Starannie zaprojektowana instalacja obejmuje wszystkie komponenty do korekty wartości pH i stężenia chloru, a także zmiękczania, dezynfekcji, flokulacji i filtracji. Ich połączenie odbywa się przy zastosowaniu nowoczesnej techniki regulacji, którą można sterować centralnie za pomocą instalacji sterującej budynkiem lub w sposób zdecentralizowany przy użyciu urządzenia mobilnego. Istnieje możliwość wyboru metod chemicznych oraz sposobów niewymagających użycia chemii, bezpiecznych dla użytkowników basenu i jednocześnie przyjaznych dla środowiska naturalnego.

Automatyczne systemy pomiaru, regulacji i dozowania kontrolują parametry wody, gwarantując tym samym zachowanie najwyższej jakości. Przykładem praktycznego zastosowania do uzdatniania wody basenowej może być urządzenie do elektrolizy – dzięki wytwarzaniu środka dezynfekcyjnego na miejscu nie ma potrzeby przechowywania i kontaktu z niebezpiecznymi chemikaliami, a dodatkowo minimalne zastosowanie chemikaliów zapewnia eksploatację nieszkodliwą dla środowiska i niskie koszty eksploatacyjne.

W taki sposób działa elektrolizer CHLORINSITU® III Compact wytwarzający chlor z chlorku sodu bezpośrednio na miejscu. Jak to działa? W zbiorniku do rozpuszczania soli wytwarzany jest nasycony roztwór soli, poddawany procesowi elektrolizy w komorze z membraną. Zintegrowane urządzenie zmiękczające zapobiega wytrącaniu się wapnia i gwarantuje długą żywotność komory elektrolitycznej. Takie rozwiązanie wykorzystaliśmy podczas modernizacji hali basenowej w norweskiej miejscowości Bjarkøy. Przygotowana wówczas instalacja obejmowała:

Kompleksowe rozwiązania uzupełniły niezbędne filtry, pompy dozujące oraz czujniki do rejestracji wartości pomiarowych w celu kontroli jakości wody. Efektem był nie tylko sukces ekonomiczny stworzenia instalacji, ale także znaczna redukcja zużycia chloru oraz energii.

Nowoczesna technologia uzdatniania wody basenowej – najważniejsze korzyści

Zadaniem administratorów obiektów jest zagwarantowanie dostępu do wody o doskonałej jakości. Spełnienie tych wymagań sprawi, że goście chętnie ponownie odwiedzą obiekt, a wysoka jakość wody będzie regularnie potwierdzana przez kontrolę jednostek sanitarnych. Jednak oprócz zadowolenia użytkowników i spełniania wymogów prawnych istotną rolę z punktu widzenia zarządców basenów odgrywają przede wszystkim koszty eksploatacyjne. Uzdatnianie wody basenowej powinno odbywać się w sposób chroniący zasoby, energooszczędny i wydajny.

Innowacyjne rozwiązania do uzdatniania wody basenowej tworzone przez ProMinent to:

  • Instalacja bazująca na nowoczesnych technologiach i produktach wysokiej jakości tworzonych według projektów doświadczonych specjalistów
  • Kompleksowa obsługa – jeden dostawca kompletnych urządzeń i instalacji do uzdatniania wody, dozowania oraz pomiarów i regulacji
  • Redukcja kosztów eksploatacji dzięki prostej instalacji
  • Zwiększone bezpieczeństwo eksploatacji dzięki przestrzeganiu wszystkich wytycznych zgodnie z DIN 19643 oraz pozostałych krajowych i międzynarodowych standardów
  • Komfort użytkowników korzystających z krystalicznie czystej wody.

Szukasz dostawcy oferującego nowoczesne instalacje przeznaczone do uzdatniania wody basenowej? Skontaktuj się z nami, a chętnie opowiemy więcej na temat naszych indywidualnych rozwiązań!

Szybki kontakt Zamów ofertę